Skip to content

Viszlát Mr. Hemingway! – Új tulajdonosa lett a Honvédnak

Ma bejelentette távozását a Kispest Honvéd klubtulajdonosa, George F. Hemingway. Az NB I-es labdarúgó csapatot a Reditus Equity Zrt. vásárolta meg. Ezzel lezárult egy korszak a klub történetében, de vajon a tulajdonosváltással a sikereket hozó éra folytatódik vagy visszasüllyed a Honvéd a magyar bajnokság középszerű csapatai közé?

Változásokat hozott

George F. Hemingway 2006-ban lépett be a magyar futballpiacra, amikor a Quinex America LLC nevű befektetőtársasága megvásárolta az anyagi gondokkal küzdő, nagy múltú Honvédot. Az amerikai üzletembernek egyébként sok mindent köszönhet a csapat, de talán az egész magyar labdarúgó közeg. Amellett, hogy kihozta a csőd közeli helyzetből a klubot, az ő kezdeményezésére alakult meg a Magyar Futball Akadémia, ahol kiváló szakmai képzés folyik, és ez funkcionál a szervezet utánpótlás-bázisaként. Talán ennek köszönhetően is válhatott újra a bajnokság egyik meghatározó tagjává Puskás egykori csapata. Hemingway karakteres ember , határozott elképzelései voltak a klub irányítását illetően, ami kifejezetten jót tett a szervezetnek. Tudatosan építette fel a szakmai stábot, illetve a klubmenedzsmentet is a céloknak megfelelően alakította ki. E mellett rendkívül sok energiát fektetett a marketingbe is.

A tudatosságnak köszönhetően némi fény keletkezett az alagút végén, ugyanis (a sportszakmai sikerek mellett) feltűnt a professzionális klubirányítás csírája is Magyarországon. Hemingway ezekkel a lépésekkel az üzleti alapú finanszírozás felé tolta a Kispest működését, ami alapvetően létidegen a magyar futballkultúrában. Ám a piac helyett főként maga ölte bele a pénzt a csapatba, de legalább némileg próbált a nyereségességre is összpontosítani. Nyilván ez lehetetlen vállalkozás volt a hazai labdarúgás keretei között. A csapatok nagy része kényelmes, állami támogatásokkal működik, kevésbé törekszik a profitra, és ezt az oxigénhiányos állapotot a szűkös gazdasági, szponzorálási lehetőségek és a gyatra nemzetközi szereplés sem segíti. Ezért is volt nagyon fontos az ő jelenléte, mert példa lehetett volna a piaci alapú futball megteremtéséhez.

Fotó: sport365.hu

De mi lesz most?

Hemingway végül nem tartott ki, megelégelte, hogy olyan viszonyok vannak a labdarúgásban, amilyenek. Sajnos nem nagyon kapott segítséget sem a tevékenységével kapcsolatosan. De legalább megmutatta, hogy hogyan lehet (és kellene) kihasználni profi módon a piac adta szűkös adottságokat.

Már csak az a kérdés, hogy a MetALCOM Zrt.-hez tartozó társaság vajon folytatja-e azt az utat, ami eddig többé-kevésbé sikeres volt, vagy elveszítjük az egyetlen gazdaságilag (is) jó irányba haladó klubot és marad a magyar labdarúgás mesterséges lélegeztetésen…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük